Український / English

    

 

 

 

 
 
 


оформити замовлення
 
Високі бородаті іриси (ТВ – Tall Bearded)
Високі мініатюрні іриси
Високі бордюрні іриси:;
Iриси інтермедія (IB – Intermediate Bearded)
Карликові іриси (Standard Dwarf Bearded)
Лiлійники
NEW!!! Iриси M.Саттона (M. Sutton) и Антона Мего!
NEW! Iриси Mid-America Garden:
NEW! Iриси Баррі Блайза и його сімьї
Півонії
Хости
 
 

 

Історія ірису

Lotus Land сорт ириса Квітка, що втілює одне з найкрасивіших явищ природи (ірис по-грецьки означає веселка), у російського народу ніжно і лагідно зветься півники. Українці за підняті над віялом листя яскраво забарвлені квіти прозвали ірис півником.

Історія ірису сягає в глиб віків. Серед руїн Кносського палацу на острові Крит, знайдена фреска із зображенням хлопця, оточеного квітучими ірисами. Фресці близько чотирьох тисяч років, уже тоді квітка веселки використовувався людиною як орнаментальне рослину.

У більш пізні часи ірис зацікавив людей своїми цілющими властивостями.
Так, у Віденському кодексі грецького лікаря Діоскорид, що служив у римській армії в епоху імператорів Клавдія і Нерона (I століття н. е.) ірис розглядається як одне з могутніх засобів медицини.

У книзі ботаніка Карла Клузіуса, опублікованій в Антверпені в 1576 р іриси, причому вже досить велике число видів, розглядаються як декоративні рослини. Клузіус не тільки відкрив в дикій природі досить велику групу рідкісної краси видів ірису, а й зумів провести перший досвід з вирощування їх з насіння, переконавшись при цьому в широкому варіюванні ознак квітки.

Особливе значення в історії культури ірисів мають кінець 19 і початок 20 століття. Це час пов'язано з дослідженнями двох англійських ботаніків - Мікаеля Фостера і Уїльяма Дайкса.

Першому з них вдалося поставити роботу по гібридизації ірисів на наукову основу і в результаті наполегливих пошуків створити якісно нову групу гібридів. Цим було відкрито шлях до освоєння поліплоїдних форм.

У. Дайке першим провів найбільш грунтовні дослідження видів ірису природної флори. Він вивчав їх на дослідній ділянці, вирощуючи кожен з насіння і кореневищ. Робота вимагала величезної праці і наполегливості.

У підсумку в 1913 р. була опублікована багато ілюстрована книга-монографія "Рід ірис" ( "ThegenusIris"). Вона і до цього дня служить капітальним довідником для всіх, хто хоче глибоко познайомитися зі світовим різноманітністю природних видів ірису.

Особливе місце займає культура ірисів в Японії. Ця країна є безсумнівним патріархом ірісоводства. Тут в результаті багатовікової роботи досконало освоєна культура японських ірисів, багато з яких разюче красиві і в поєднанні з водоймами виробляють казкове враження.

У 20 столітті іриси як квіткові і листяно-декоративні багаторічники отримали широке визнання у квіткарів не тільки Японії, США, Канади, а й в більшості країн Західної Європи, а також в Австралії та Новій Зеландії.

Їм присвячені десятки багато ілюстрованих книг, сотні бюлетенів, що видаються різними квітникарському товариствами, спеціальні міжнародні симпозіуми і конгреси. За кількістю сортів, а їх зареєстровано понад 30 тисяч, цей багатолітники вийшов на одне з перших місць серед культурних рослин світу.

Для російських і українського квітникарів іриси - культура відносно нова. Широкий інтерес до них з'явився тільки в післявоєнний період.

З 1947 р в Ленінграді при Ботанічному саду Ботанічного інституту АН СРСР з ініціативи одного з авторів цього видання - Г. І. Родіоненко була організована інтенсивна науково-дослідницька робота з видами і сортами ірису.

Тут в 1962 р створена тоді перша в СРСР спеціальна експозиція - ірідарій. На базі цієї колекції випробувано понад 7000 зразків сімейства Касатикова. Розроблено наукові основи нової ботанічної класифікації ірисів.

За цю роботу Г. І. Родіоненко був обраний почесним членом Британського ірісоводческого суспільства і удостоєний вищої нагороди цього суспільства - медалі М. Фостера.


високі бородаті | високі мініатюрні iриси | iриси інтермедіа | карликові іриси

високі бордюрні


 

Copyright © Ирисовый рай Татьяны Косовской. All rights reserved.